Jak ocenić
wartość alpaki

Ile kosztuje alpaka

Ile kosztuje alpaka, to bardzo często zadawane pytanie. Ciężko tu podać jakąś konkretną odpowiedź, ponieważ cena alpaki zależy od budowy ciała, pochodzenia, jakości runa oraz ewentualnych osiągnięć wystawowych.

Elementy wpływające na cenę alpaki

Pochodzenie, ilość zdobytych nagród przez alpakę i jej przodków, jakości runa, którą oceniamy na podstawie histogramu. Wszystko jest przekazywane w genach. Alpaka powinna być wpisana w kwadrat i posiadać krótką głowę w trójkącie.

Runo

Jakości runa jest jeszcze nie doceniana w Polsce, bo tak naprawdę runo bardzo dobrej jakości, czy też słabej jakości sprzedawane jest w tej samej cenie. Między runem alpaki najwyższej jakości a najniższej jakości różnica jest mocno odczuwalna nawet dla osoby o małym doświedczeniu. To najlepsze posiada nawet 14 mikronów grubości, a to słabe dochodzi 25-30 mikronów. Same mikrony nie są najważniejsze, liczy się także karbikowanie, które bardzo wpływa na wytrzymałość włóczki, na rozciąganie czy też rozrywanie.

Podsumowanie

Istnieje bardzo duża ilość elementów, które określają wartość alpaki. Nie można jednoznacznie tego określić ponieważ zawsze znajdzie się element odróżniający jedną alpakę od drugiej.

Przeczytaj również:
Koszt utrzymania alpaki
Jak ocenić wartość alpaki
Ile można zarobić na hodowli alpak
Jak duży powinien być wybieg dla alpak
Jak często karmić alpaki i czym
Opieka medyczna alpaki
Rozmnażanie alpak
Wypożyczanie i sprzedaż samców reproduktorów
Ciekawostki o alpakach
Świerzb u alpak
Nasza alpakarnia
Rodzaje hodowli alpak
Kokcydia u alpak
Wielbłądowate vs kleszcze
Na co zwrócić uwage kupując pierwszą alpakę?
Heaven Alpacas © 2023
Polityka prywatności i Cookies
Powrót na górę strony
Realizacja
Heaven Alpacas © 2023
Polityka prywatności i Cookies
Realizacja: