Ciekawostki związane z alpakami

Czy można jeździć na alpakach?

Nie, zdecydowanie nie. Pośród szanowanych hodowców jazda na alpace jest uznawana jako znęcanie się nad zwierzęciem. Alpaki nie mają wystarczająco silnego grzbietu, który mógłby utrzymać człowieka. Waga alpaki waha się pomiędzy 70 - 90 kg, więc ciężko sobie nawet wyobrazić aby alpaka mogła swobodnie unieść człowieka.

Czy alpaki są dobrymi pupilkami?

W tym przypadku można powiedzieć: to zależy. Jest to uwarunkowane tym jak alpaka jest traktowana od najmłodszych lat przez hodowcę i jak często obcuje z człowiekiem. W większości przypadków alpaki są miłe i przyjazne dla człowieka, natomiast też zdarza się, że alpaki trzymają się w odosobnieniu i kiedy chce się ten dystans na siłę skrócić to plują i kopią. Alpaki najbezpieczniej i najlepiej czują się pośród stada. Natomiast im więcej czasu poświęca się alpakom w młodości tym na ogół są spokojniejsze w dojrzałym wieku.

Czy alpaki lubią być miziane?

Zazwyczaj alpaki nie lubią dotyku człowieka, jeśli same nie dadzą się dotknąć nie należy robić tego na siłę, ponieważ potrafią kopnąć albo opluć. Wszystko oczywiście zależy od wychowania i osobowości alpaki. Są alpaki, najczęściej wykastrowane, które wykorzystywane są do alpakoterapii, które są przyzwyczajone do dotyku i obecności ludzi.

Czy alpaki mają zapach?

Często pojawia się pytanie czy alpaki śmierdzą tak jak inne zwierzęta, np psy. Odpowiedź brzmi nie. Alpaki są czystymi zwierzętami. Tutaj ciekawostka, większość alpak na pastwisku załatwia się w tym samym miejscu. Świadomie wybierają jeden punkt, dzięki czemu pastwisko jest czyste, a one nie poruszają się po swoich odchodach.

Czy alpaki atakują ludzi ?

Alpaki są bardzo spokojnymi zwierzętami i nie atakują ludzi. Alpaki w większości przypadków są agresywne jedynie kiedy ktoś narusza ich strefę komfortu, lub próbuje je złapać na siłę, kiedy one same tego nie chcą. Alpaki mogą próbować lekko podgryzać człowieka, natomiast jest to gest, który ma przyciągnąć jedynie uwagę hodowcy.

Alpaki nie posiadają górnych zębów, posiadają jedynie dolne, tępe zęby. Co za tym idzie ich ugryzienia nie są bardzo bolesne.

Czy trzeba czesać alpaki?

Alpaki nie potrzebują czesania i zwykle się tego nie robi, ponieważ może to naruszyć i uszkodzić ich runo. Alpaki czeszemy czasami przed strzyżeniem, kiedy dostrzeżemy, że alpaka posiada dużo kołtunów.

Jak długo żyją alpaki?

Alpaki żyją zazwyczaj 15 - 20 lat.

Co się stanie jeśli nie ostrzygę alpaki?

Alpaki w przeciwieństwie do innych zwierząt same nie gubią runa, co za tym idzie, gdyby hodowcy ich nie strzygli to byłyby jednym ogromnym kłębkiem wełny. Bez strzyżenia w lecie, ciężko byłoby alpakom wytrzymać wysokie temperatury. Ponadto za duża ilość runa przeszkadzałaby im w poruszaniu się. Kolejna kwestia jest taka, że bez strzyżenia hodowca mógłby przegapić symptomy choroby alpaki. Ponadto nie dbanie o runo alpaki to też strata pieniędzy, ponieważ często hodowcy sprzedają runo.

Trzeba tutaj także wspomnieć, że wszystkie alpaki na świecie żyją w hodowlach i są całkowicie zależne od swoich hodowców. Nie ma dzikich alpak. A dla każdego hodowcy alpak najważniejsze jest dobro alpaki, więc regularnie dba o strzyżenie.

Ile trwa ciąża u alpaki ?

11-12 miesiecy

Przeczytaj również:
Koszt utrzymania alpaki
Jak ocenić wartość alpaki
Ile można zarobić na hodowli alpak
Jak duży powinien być wybieg dla alpak
Jak często karmić alpaki i czym
Opieka medyczna alpaki
Rozmnażanie alpak
Wypożyczanie i sprzedaż samców reproduktorów
Ciekawostki o alpakach
Świerzb u alpak
Nasza alpakarnia
Rodzaje hodowli alpak
Kokcydia u alpak
Wielbłądowate vs kleszcze
Na co zwrócić uwage kupując pierwszą alpakę?
Heaven Alpacas © 2022
Polityka prywatności i Cookies
Powrót na górę strony
Realizacja
Heaven Alpacas © 2022
Polityka prywatności i Cookies
Realizacja: