Dlaczego trzeba regularnie ważyć alpaki ?

Dlaczego trzeba regularnie ważyć alpaki ?

Zdrowie naszych alpak jest dla nas najważniejsze, a co za tym idzie dbamy o odpowiednie odżywianie, szczepienie i suplementację naszych zwierząt. Alpaki są zwierzętami, które nie okazują w sposób bezpośredni chorób, lub tego, że coś im dolega. Dlatego też w hodowli Heaven alpacas regularnie sprawdzamy kondycję naszych alpak na 2 sposoby.

Pierwszy i najważniejszy wskaźnik stanu zdrowia naszych alpak to regularne ważenie. Ważenie dorosłych alpak w naszej hodowli odbywa się raz na tydzień. Pozwala nam to szybko wykryć spadki wagi u alpak, które mogą być spowodowane podawaniem złego pokarmu, trudną ciążą, słabą laktacją podczas ciąży czy też stresem.

Nowonarodzone alpaki ważymy częściej aby sprawdzić, czy matka przekazuje im wystarczającą ilość mleka i siary. Jest to niezwykle ważne ponieważ cria w tym okresie są najbardziej podatne na choroby poprzez niską odporność. Przyjmuje się, że pokarm matki stanowi 10-15% wagi nowonarodzonej alpaki. Jeśli zauważymy, że cria nie przybiera proporcjonalnie wagi musimy natychmiast reagować i ręcznie podać preparaty mleko zastępcze. Ważenie nowonarodzonej alpaki daje nam także informację czy matka w czasie ciąży odpowiednio się odżywiała. Nowonarodzone Cria powinno ważyć około 7-8 kg. Średni tygodniowy przyrost masy ciała Cria waha się w przedziale 1 kg do 1,5 kg. Wtedy wiemy, że maluch rozwija się prawidłowo. W przeciągu pierwszych dwóch miesięcy młode przybierają ok. 12 kg wagi. Następnie w miesiącu trzecim i czwartym ich waga zwiększa się o ok. 5-6 kg miesięcznie. Waga półrocznej alpaki powinna wynosić ok. 35-45 kg.

Ważenie alpak jest nieodłącznym elementem sprawdzania zdrowia alpaki w każdej hodowli. Często starsze osobniki są mocno zarośnięte runem, co uniemożliwia wychwycenie “ na oko” w jakim stanie jest alpaka. W przypadku gdyby mocno schudła, nie jesteśmy w stanie wychwycić wystających kości, a w przypadku mocnej otyłości, zmiany kształtów na bardziej krągłe. Za to dzięki wadze możemy to w szybki sposób zweryfikować.

Warto także wspomnieć, że w przypadku podawania leków alpakom bierze się pod uwagę głównie wagę alpaki. W przeciwieństwie do ludzi, gdzie zazwyczaj stosowanie zależy od wieku i dojrzałości człowieka.

Wagę należy umieścić w miejscu w którym często przebywają nasze alpaki. Jest to niezwykle istotne ponieważ ważenie odbywa się regularnie i nasze alpaki muszą podczas tego prostego zabiegu czuć się komfortowo. W naszej hodowli waga znajduje się wewnątrz naszej alpakarni, zaraz obok ich legowiska. Dzięki temu nasze alpaki nie rzucają się podczas poboru wagi i zazwyczaj cały proces przebiega szybko i sprawnie.

SYSTEM BCS (Body Condition Score of alpacas)

Drugim sposobem na sprawdzenie stanu zdrowia alpaki jest tak zwany system BCS. Polega on ręcznym sprawdzeniu stanu zdrowia naszego zwierzaka. System BCS posiada skalę od 1-5 punktów, gdzie 1 oznacza niedowagę, bardzo słaby stan zdrowia alpaki, a 5 oznacza dużą nadwagę.

Aby oszacować stan zdrowia naszej alpaki tym sposobem, należy ułożyć rękę na kręgosłupie zwierzaka tuż przy ostatnich żebrach. Należy pamiętać aby nie kłaść ręki na miednicy, ponieważ jest ona zawsze mocno koścista w dotyku nawet w przypadku bardzo otyłych alpak, co może dać nam fałszywe odczucia. Ocena polega na wyczuciu stanu mięśni alpaki po obydwu stronach kręgosłupa. Lekko uciskamy palcami i kciukiem.

Kiedy umięśnienie jest bardzo małe i czujemy jedynie kości możemy mówić o dużej niedowadze

Kiedy natomiast dotykamy ręką i czujemy, że grzbiet alpaki jest wypukły może to wskazywać na otyłość zwierzęcia.

Dokładne informacje odnośnie Systemu BCS oraz instrukcja badania dostępna jest po kliknięciu na załączone zdjęcie.

Podsumowując, regularne ważenie alpaki oraz lekkie uciskanie jej pleców jest niezbędne aby sprawdzać stan zdrowia tych niezwykłych zwierząt. Kiedy zobaczycie zaniki wagi, lub wykryjecie ręcznie jakieś różnice trzeba szybko reagować.

Przeczytaj również:
Koszt utrzymania alpaki
Jak ocenić wartość alpaki
Ile można zarobić na hodowli alpak
Jak duży powinien być wybieg dla alpak
Jak często karmić alpaki i czym
Opieka medyczna alpaki
Rozmnażanie alpak
Wypożyczanie i sprzedaż samców reproduktorów
Ciekawostki o alpakach
Świerzb u alpak
Nasza alpakarnia
Rodzaje hodowli alpak
Kokcydia u alpak
Wielbłądowate vs kleszcze
Na co zwrócić uwage kupując pierwszą alpakę?
Heaven Alpacas © 2023
Polityka prywatności i Cookies
Powrót na górę strony
Realizacja
Heaven Alpacas © 2023
Polityka prywatności i Cookies
Realizacja: